Zainteresowania

Czym interesują się Wasze dzieci? Jakimi zabawkami się bawią? Mój młodszy syn uwielbia auta, wyścigi, roboty, pociągi.... A Oliver? Myślicie, że ma podobne zainteresowania jak jego brat? Nic z tego 🙂 dziecko autystyczne co pewien czas ma tzw. fiksacje, czyli ma obsesję na konkretny temat. Wtedy wszystko co robi jest związane z tym tematem. W tej chwili są to liczby parzyste i nieparzyste oraz daty, czyli jesteśmy w temacie liczb 🙂 na czym to polega? Oli nauczył sie dat urodzin wszystkich ważnych dla niego osób, pamięta rownież, kiedy jego koledzy z klasy mają urodziny! Mówi o tym praktycznie za każdym razem, gdy otworzy usta. Jemy obiad i słyszymy: 321 to liczna nieparzysta, prawda? Bo ( tu podaje uzasadnienie). Lub: mamo, ile będę mieć lat w roku 2031? Czyli wtedy Benjamin będzie mieć 20 lat, prawda? Bo jest o 2 lata młodszy, prawda? 🙂 i tak dyskutuje z nami kilka razy dziennie przez okres jego fiksacji tym tematem, dopóki nie zainteresuje się czymś innym. Trzeba mieć dużo cierpliwości, bo słuchanie w kółko tego samego i odpowiadanie na te same pytania jest wyczerpujące.

Oli to nasza gaduła 🙂 dużo mówi, co sprawia, że wiele osób nie wierzy w to, że on ma ZA. Jednak po dłuższej rozmowie można bez problemu zorientować się, że jednak coś jest nie tak. On mówi, ale o rzeczach, które go interesują. Bardzo trudno porozmawiać z nim, gdy tematyka go nie interesuje. Tu jest kolejna charakterystyczna cecha ze spektrum, nieświadomość norm społecznych. Konwersacja polega na rozmowie z kimś, słuchaniu i odpowiadaniu. Dziecko autystyczne mówi, mówi i mówi, nie zwracając uwagi na to, że ktoś chce coś powiedzieć, że być może nie jest zainteresowany treścią rozmowy.... Dlatego konwersacja z nim nie jest łatwa. Wymaga ona od nas cierpliwości i zrozumienia. Trzeba umiejętnie naprowadzić treść konwersacji na inny tor, czasami bez sukcesu, bo Oli stwierdzi, że nie chce mu się rozmawiać na inny temat i sobie pójdzie 😉 aj, nie jest łatwo.

Przerabialiśmy już tematy dinozaurów, układu słonecznego, życia i śmierci, ogrodnictwa, zwierząt,  geografię świata i zapewne jeszcze kilka innych tematów, których już nie pamiętam. Mózg Olivera pracuje ciągle na wysokich obrotach (dlatego ma problemy z zasypianiem, budzi się w nocy). Czasami przed zaśnięciem coś mu się przypomni i dyskutujemy np. o tym, dlaczego dinozaury wyginęły i co by było, gdyby one jednak nie wyginęły. Wiecie, co czasami czytamy na dobranoc? Wiadomości z Wikipedii, np. o humbakach, orkach, wielorybach, kurach 😉 a najciekawsze jest to, że on te fakty pamięta! W czwartek wrócił ze szkoły i powiedział: mamo, L. jest niemądrym dzieckiem, bo mówi, że od zawsze mamy pępek, a przecież najpierw była pępowina! Pózniej dodał, że "jego internety chyba słabo działają, skoro nie zna takich informacji".

Jesli spotkasz Olivera, nie zdziw się, gdy na twoje "Cześć Oli", odpowie Ci: jeszcze tylko 2 soboty i będzie mój egzamin na żółty pas. Albo: orka, to największy drapieżnik z ssaków mieszkający w morzach i oceanach. Jest doskonałym myśliwym 😉  także trochę wiedzy na dobry początek, środek lub koniec dnia nigdy nie zaszkodzi 🙂

happy days 🙂

Dodaj komentarz